Dzisiaj jest

środa,
14 listopada 2018

(318. dzień roku)

Święta

Środa, XXXII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Statystyki

;

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1455229

Zegar

RODO

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.

Parafia Matki Bożej Pocieszenia

w Wierzchosławicach

 

 33-122 Wierzchosławice 83 a (tel. +48 14 679 64 94)

e-mail: wierzchoslawice@diecezja.tarnow.pl

Serdecznie witamy wszystkich Parafian i Gości na stronie Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach. Znajdują się tutaj informacje o naszej wspólnocie związane zarówno z jej historią jak i z aktualnymi wydarzeniami. Cieszymy się, że stanowią one pomoc dla wszystkich zainteresowanych życiem religijnym naszej parafii.

1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień kiedy nasze oczy patrzą w dół, na przemijalność i doczesność tego świata, ale nasze myśli podążają do Nieba, gdzie zostało przygotowane dla każdego z nas mieszkanie w Domu Ojca. Tam uczestniczą w wiecznej radości święci i błogosławieni, znani z imienia i ogłoszeni przez Kościół, jak również wielu nieznanych świętych, a także, jak ufamy, nasi bliscy, którzy już odeszli z tego świata. Przed południem, w naszej świątyni, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po południu, o godz. 14.00 na naszym parafialnym cmentarzu, była sprawowana uroczysta Eucharystia, a następnie odmawiając różaniec i modląc się za zmarłych, zgodnie z tradycją,  była procesja żałobna wśród mogił naszego cmentarza. Ufamy, że nasze modlitwy, ofiarowane, odpusty, wypominki wraz z modlitwą różańcową, a także celebrowane Msze Święte, która jest najwspanialszą, najcenniejszą i najdoskonalszą modlitwą sprawią, że jak mawiał św. Jan Maria Vianney: „… czyściec będzie pusty”.

Obejrzyj zdjęcia z Uroczystości.

W celu uczczenia Uroczystości Wszystkich Świętych 31 października po raz trzeci odbył się Parafialny Korowód Świętych. Młodzież, dzieci, jak i dorośli przeszli procesyjnie z Cmentarza do Kościoła Parafialnego odmawiając Różaniec, będąc przebrani za wybranych przez siebie Świętych. Następnie w strojach uczestniczyli we Mszy Świętej wieczornej, Jest to piękny gest w drodze dążenia do Świętośći.

Zdjęcia z tego wydarzenia w LINKU.

Rozpoczynamy miesiąc listopad, który w sposób szczególny jest poświęcony w Kościele modlitwie za wszystkich wiernych zmarłych. W tym wyjątkowym czasie pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych ofiarując za nich gorliwą modlitwę, Eucharystię, a także przypisane w tym okresie odpusty czy też nawiedzając ich groby. Starajmy się każdego dnia tak postępować,abyśmy kiedyś razem ze Świętymi mogli się radować życiem wiecznym w chwale zbawionych.

 

 

ODPUSTY ZA ZMARŁYCH  (1-8 Listopada)

W pierwszym tygodniu listopada można zyskać odpusty zupełne, które można ofiarować jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące (czyli za zmarłych). Aby w ten sposób pomóc duszom czyśćcowym, przede wszystkim trzeba chcieć taki odpust zyskać i wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, nawet powszedniego (czyli obiecać sobie silne dążenie do świętości poprzez walkę z grzechami).

 

Odpusty, jakie można zyskać w najbliższych dniach, są następujące:

1. jeden odpust w Dzień Zaduszny (czyli od południa 1 listopada aż do północy 2 listopada) za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam modlitwy Ojcze nasz i Wierzę. Trzeba spełnić także zwyczajne warunki zyskania odpustu;

2. codziennie od 1 do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i tam odmówienie jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych (modlitwa ta może być także myślna). Trzeba również wypełnić zwyczajne warunki zyskania odpustu (por. WO nad. 29 § 1 nr 2).

 

Trzy zwyczajne warunki zyskania odpustu to:

1. Spowiedź sakramentalna;

2. Komunia św.;

3. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo lub inna modlitwa).

 

Te trzy warunki mogą być wypełnione na wiele dni przed 1 listopada lub po 8 listopada, choć, jeżeli nie ma przeszkód, to wypada, aby Komunia i modlitwa w intencjach Ojca Świętego były odprawione w dzień nawiedzenia cmentarza lub kościoła (kaplicy). Codziennie można zatem zyskać tylko jeden odpust zupełny (jedna Komunia św. plus modlitwa w intencjach papieża oraz wykonanie czynu odpustowego).

 

 

W tym miesiącu zachęcamy również do wspólnej modlitwy różańcowej za zmarłych. W naszym kościele wypominki są odmawiane według następującego porządku:


WYPOMINKI ROCZNE: PRZEZ CAŁY ROK W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PRZED MSZĄ ŚWIĘTĄ O GODZ. 6.30; 8.00; 9.30.

WYPOMINKI LISTOPADOWE: PRZEZ CAŁY MIESIĄC O GODZ. 16.30. 

 

 

Więcej o odpustach w ciągu roku jakie Kościół nam udziela.